Планинското колоездене (MTB) предлага разнообразие от дисциплини – от крос-кънтри (XC) и ендуро (enduro) до екстремния даунхил (downhill) стил. Всеки от тях изисква специфична екипировка, която да осигури комфорт, безопасност и ефективност. В тази статия ще разгледаме основните категории екипировка според дисциплината, за да помогнем на всеки от вас да се чувства комфортно докато кара.
Крос кънтри / XC
XC дисциплината изисква лека и дишаща екипировка, която да не ограничава движението и да осигурява добра вентилация. Леки и аеродинамични каски с добра вентилация, без челюстна защита, с въртящ механизъм за стягане. Тесни и дишащи дрехи, които намаляват съпротивлението на въздуха, както и леки обувки с твърда подметка за ефективно педалиране. Вашата екипировка трябва да е подходяща за дълги преходи, да е бързосъхнеща и да не ограничава движенията.
Каска
Каската за XC трябва да бъде лека и удобна, тъй като вероятно ще се налага да я носите с часове. За всички дисциплини и всякакво каране най-безопасният вариант за каска е такава със защита, например MIPS (информация по-надолу). Тези каски имат въртящ механизъм за стягане и е по-лесно да намерите правилния размер за вас. Тук броят на отворите за вентилация е много важен като за XC отворите варират между 10 и 30. Имайте предвид, че не само броят е от значение, но и тяхното разпределение. Има каски с 16 отвора, които вентилират по-добре от каски с 23. За състезателно XC обикновено се използват каски без козирки, тъй като те увеличават съпротивлението на въздуха и добавят минимално, но доста важно тегло. Ако не се състезавате и карате на дълги разстояния в гората, лека каска, със среден брой отвори и малка козирка ще ви свърши перфектна работа. Ако не се състезавате, но карате и в града или имате шосеен велосипед-каска без визьор би била супер за вас, както в гората, така и на пътя.
Очила
Очилата за XC трябва да бъдат леки, удобни и да пасват перфектно на формата на лицето ви. При очилата най-важна е видимостта и защитата от слънчеви лъчи и насекоми. Рамката и формата на очилата се избират по ваше предпочитание и формата на лицето ви, докато плаката е важно да е съобразена с терена и условията на каране.
Как да изберете подходящата плака и цвят:
Фотохромна плака (Variomatic): адаптира се от категория S1 до S3 в зависимост от светлината.
Категория S2: Подходяща за облачно до частично слънчево време.
Категория S3: Най-добра за ярко слънце и открити терени.
Цветове:
Сиви: Намаляват яркостта без да изкривяват цветовете.
Огледални: Отразяват светлината и намаляват отблясъците.
Жълти/оранжеви: Подобряват контраста при слаба светлина и шарени сенки.
Джърси
Джърсито за XC трябва да е леко, проветриво и да приляга плътно по тялото за повече аеродинамика. Има джърсита с цип отпред, които ви дават възможност за допълнителна проветривост. Някои джърсита имат джобове в долната част на гърба, които може да се окажат ценни, защото ако не носите чанта, най-вероятно тези джобове ще са единствените, които имате.
Панталон
Най-подходящи и удобни за XC и педалиране са клиновете с подложка. Те са леки и дишащи, не ограничават движенията и намаляват съпротивлението на въздуха. Повечето от тях имат и презрамки, за перфектно прилягане. Ако не карате на дълги разстояния и не се състезавате с часове, обикновените шорти са вариант. Ако карате на дълги разстояния обаче, не рискувайте и си купете клин с подложка, защото колкото повече време карате, толкова по-твърда се усеща седалката.
Ръкавици
Всякакви леки и тънки, дишащи ръкавици са подходящи за каране на велосипед. Ако не се състезавате може да изберете и такива с къси пръсти. Ако се състезавате и искате да сте по-защитени, то ръкавиците с дълги пръсти са за вас. Изберете такива без протектори и излишни защити отгоре, за да са възможно най-удобни за дълги карания. Може да изберете такива с гел в частта на дланите, за допълнително удобство.
Обувки
Обувките за XC трябва да са леки и със сравнително твърда подметка, която да ви позволява да насочвате цялата мощност към педалите. Тук обикновено говорим за обувки за клипс педали, тъй като те са предпоставка за по-лесно педалиране и държат крака ви в правилната позиция на педала, спрямо коленете и таза, като така предотвратяват контузии. Ако се състезавате ви предлагаме едни от най-добрите обувки, с които карат състезателите от Световната купа:
Новите обувки Specialized S-Works Recon SL са перфектен пример. Благодарение на над 100,000 сканирания, извлечени от данните на RETÜL, Specialized надминава себе си, като добавя по-широка карбонова подметка, която пасва идеално на всички форми на човешкото стъпало. Вътрешната конструкция I-Beam увеличава твърдостта и здравината, без да се изискват допълнителни подсилвания. Резултатът е обувка с удобна, регулируема и същевременно твърда конструкция, която пренася цялата мощност към педалите.
Обувките S-Works Recon са проектирани както отвътре, така и отвън според принципите на Body Geometry. Благодарение на почти две десетилетия разработки и анализ на данни, тези обувки предлагат висока производителност без никакви недостатъци. Благодарение на варус подкрепата, надлъжния свод и метатарзалното бутонче, кракът остава в оптимална позиция по време на каране, като запазва правилно подравняване с коленете и таза, което прави карането по-комфортно и предотвратява травми.
Ако пък не се състезавате, просто изберете обувки с твърда конструкция, за да не губите сила докато педалирате: Force mtb hero 2
Ендуро / Enduro
Ендуро дисциплината комбинира елементи от изкачвания и спускания, което изисква вашата екипировка да бъде удобна и проветрива, но също така и достатъчно устойчива на удари и износване. Тук вече се изискват и протектори като наколенки, налакътници, протектор за гръб и гърди, както и маска. Много ендуро колоездачи не излизат да карат без раница или чанта за кръст, така че за тях също ще намерите информация тук.
Каска
Тук каските трябва да са леки, проветриви и да имат много добра защита. Те задължително трябва да имат козирка, защото тя, освен че предпазва от слънце и от дъжд, служи за защита от клони и при падания. Препоръчително е каските да са по дълги и отзад към врата. Повечето ендуро каски също имат въртящ механизъм за стягане и отново е лесно да намерите правилния размер за вас. Moже да ги карате с очила, а ако каската е по-дълга отзад - позволява и носенето на маска.
Ако искате да сте 100% защитени, независимо дали карате любителски или се състезавате препоръчваме fullface каска с челюстна защита, която не се разглобява, има достатъчно отвори и също така има система за защита MIPS.
Очила/Маска
Както по-горе споменахме, ако сте избрали да карате половинка каска, може да я карате с очила или с маска, в зависимост от това дали каската го позволява (дали е по-дълга отзад към врата). Тук се предполага, че ще карате в гората, където най-подходящи са прозрачните плаки.
Или най-новите ендуро маски: Fox Purevue
Протектори
Протекторите за ендуро трябва да са леки и удобни и да не ограничават движенията, защото все пак ще се налага и да педалирате. Обикновено такива са протекторите без кори. Вместо тях има предпазен гел, който е твърд и се втвърдява още при удар, като например D3O (информация по-надолу). Тези протектори обикновено се поставят като чорап, тоест нямат закопчаване и прилягат плътно.
Наколенки - Fox Enduro Sleeve
Налакътници - Fox Enduro Sleeve
Протектор за тяло
Fox Baseframe Pro Short Sleeve
Джърси
Джърсито за ендуро може да е с дълги или с къси ръкави, като за състезания е задължително да е с дълги. В тази дисциплина трябва да използвате протектор за тяло (гръб или цял протектор), съответно и налакътници ако не е цял. Джърсито трябва да бъде в размер, който да ви става и когато поставите протекторите.
Панталон (Бридж)
Можете да карате ендуро с къси и с дълги бриджове, като разбира се с дълги ще бъдете по-защитени. Късите със сигурност са по-удобни за въртене, така че в зависимост от това къде и какво ще карате изберете по-подходящите. Важно е вашият панталон да бъде дишащ и удобен, както и размерът да бъде съобразен с вашите наколенки (обикновено размерът за вас не би трябвало да се променя, освен ако наколенките не са прекалено обемни).
Ръкавици
Ръкавиците е пропоръчително да са с дълги пръсти, за да сте максимално защитени. Ендуро ръкавиците трябва да са леки, тънки и проветриви и да са точно по ръката ви.
Обувки
Ендуро обувките е добре да бъдат с твърда конструкция, за да пренасят колкото се може повече сила към педалите. Те трябва да са твърди и отпред при пръстите, за да предпазват от камъни и удари. За тази дисциплина също е добре да карате клипс педали и обувки, защото с тях се педалира по-ефективно, но доста карачи се придържат и към платформени педали. Тук биха ви свършили работа голяма част от обувките за каране на пазара. Всичко зависи от това какво харесвате вие. Обувки с BOA (информация по надолу) са най-практичен вариант, защото се стягат и отпускат лесно и са прибрани. Обувки с връзки също са вариант, като някои имат опция за прибиране на връзките така, че да не се закачат докато карате.
Чанта за кръст/раница
Ако карате на дълги разстояния и често сте сами е добре да имате раница или чантичка за кръст, където да съхранявате вода, нещо за хапване, инструменти и резервни части за спешни случаи. Повечето ендуро карачи не тръгват без такива. Една от най-купуваните и удобни чанти за кръст е Evoc Hip Pack 3, като има отделение за резервоар за вода, инструменти и резервни консумативи. Моделът е с вместимост 3 литра и е супер удобен за носене.
Има различни видове резервоари за вода с различна вместимост. Изберете го според чантата или раницата, която имате. Те обикновено изглеждат така:
Раницата трябва да е удобна, лека и практична. Тя трябва да приляга плътно и да не се размества докато карате, да има достатъчно и добре разположени закопчалки. Повечето раници имат и отделение за резервоар за вода.
Даунхил / Downhill / DH
За най-опасната дисциплина екипировката не е шега работа. Тук трябва да сте възможно най-добре защитени, да се чувствате добре и да ви бъде удобно, защото високите скорости, големите камъни и скокове ще ви предизвикат да дадете всичко от себе си.
Каска
Каската за спускане задължително трябва да е цяла (fullface) и трябва да е със специални отвори, които не позволяват да влизат неща като камъни и клони през тях. Силно препоръчително е да има защитна система като MIPS.
КАСКА FOX RAMPAGE RPC MIPS CPSC MT CAR
Маска
За спускане задължително се използва маска, която да предпазва очите от прах, клони, камъни и насекоми. Може да използвате всякакви маски, като препоръчваме да са с прозрачни плаки, за да виждате добре в гората.
Протектори за тяло
В тази дисциплина протекторите трябва да са дебели, да покриват възможно най-големи участъци от тялото и да пазят добре. Тук могат да се използват протектори с кори и с гел, като тези с гел са по-удобни.
Джърси
Джърсито за спускане трябва да е с дълъг ръкав и да пасва върху протектора ви за тяло. Ако се състезавате, е хубаво да знаете, че по последни изисквания на UCI джърсито трябва да е загащено, а в последно време модата е то да е тясно, отново за аеродинамика, както в XC дисциплината.
Fox Ranger Jersey, Fox Ranger Jersey
Панталон (бридж)
Бриджът за спускане се приема като част от протекцията, заради което е силно препоръчително да е дълъг, здрав и да приляга добре.
Обувки
Обувките за спускане трябва да са много здрави и твърди, за да предпазват от удари. Заради високите скорости препоръчваме обувки с BOA, за да няма какво да се закачи или обърка по време на каране. Клипс педали и обувки правят спусканията по-лесни и безопасни, без краката ви да подскачат докато карате.
Ръкавици
Ръкавиците за спускане трябва да са точно вашият размер. Това ще намали умората в ръцете и ще ви даде сигурност, че винаги ще може да натиснете спирачките.
MIPS
MIPS (Multi‑Directional Impact Protection System) означава „система за защита при многопосочен удар“. Това е слой с ниско триене, който се намира между подплатата и черупката на каската. При удар под ъгъл този слой се движи 10–15 мм, което помага да се редуцират въртеливите сили, пренасяни към мозъка. При типичен удар за планинското колоездене (особено ъглов) въртеливите сили могат да причинят „разтърсване“, защото мозъкът се върти в черепа. MIPS позволява каската да се "плъзне" леко върху главата, разсейвайки въртящата сила и намалявайки риска от контузии на мозъка и главата.
D3O
D3O е иновативен материал с прякора “умно уплътнение” – мек и гъвкав при нормални условия, но се втвърдява при удар. Това го прави идеален за защита, включително в протектори и облекла за колоездене, мото спортове и други. Той поглъща и разпръсква част от силата на удара и работи добре в широк спектър от температури и условия.
BOA
Eдна от най-иновативните и популярни системи за закопчаване е BOA® Fit System. Тази технология се използва широко при обувки за планинско колоездене и предлага много предимства в сравнение с традиционните връзки или велкро лепенки. BOA® се състои от микро-регулируем диск, който се върти, за да стегне обувката прецизно и водачи с ниско триене, които осигуряват плавно и равномерно затягане. Това позволява на обувката да прилегне към крака, като елиминира болезнените точки на натиск и осигурява оптимално предаване на енергията от крака към педалите. BOA системата предлага и микро-регулиране, което означава, че може да нагласите обувката много прецизно – дори по време на каране и с ръкавици. Освен това освобождаването е мигновено - просто дърпате диска и обувката се отваря лесно, което е много удобно, когато бързате или сте в планински условия. Едно от основните предимства на BOA е и устойчивостта ѝ на кал, вода и прах. За разлика от традиционните връзки, които могат да се замърсят или скъсат, BOA е устойчива на тежки условия и остава надеждна, дори след много карания.